16 Ocak 2008 Çarşamba

PMP Sınavı

-----------------------------------------------------------------
Sayın abilerim çokça sormaya başlayınca, "var mı senin pmp vesikan?" sualini,
almak farz oldu sertifikayı :)

İşte bu nesir bu sürecin biraz yoğun megalomanik seyrini gözler önüne sermekle, ilgili insanların istifade etmesini amaçlar...

-----------------------------------------------------------------


PMP Sertifikası aslında son 4-5 yılın koşuşturmacasında hep karambolde atladığım, "zaten yirmi küsür sınav geçmişiz bu alemde" deyip, enaniyet yaparak ertelediğim bir mevzuydu. Bu engeli bertaraf etmek için sarfettiğim küçük ölçekli sürecin detayları aşağıdaki gibi gelişti;

Can Hoca'nın 3 günlük PMP Hazırlık Eğitimini aldım ve araya onbir aylık bir gecikme sokarak eğitimin sıcak faydasını kaybettim :(

PMBOK, Rita Teyze ve Kim Heldman'ı paralel olarak okudum. (hepsinin x. bölümlerini aynı anda :)) Sonra döndüm Rita Teyzeye, hızlıca bir tur daha göz attım. Kim Heldman'ı sözlüğüne varana dek okudum.

PMBOK'ta süreç haritaları, girdi, çıktı, araç ve tekniklere zoom yaptım. (5-9-44 ve 756334466 sayıları PMP'nin sihirli sayılarıydı. Loto oynayarak uçak düşmesin için, 5-9:44 tanesini sular seller gibi belledim :P -bayık lost esprisi-) (Rita Teyze, bu dörtyüz küsür girdi-çıktı-araç-teknik ezberlemenize gerek yok diyor. Ben de bu tecrübeye güvenerek, süreçlerin birbiri ile ilişkisine odaklandım. Hangi bilgi alanında hangi sürecin girdisi ne, bu girdi ile hangi çıktılar üretiliyor gibi...) (Son parantez: ezberlemeyin dense de ezberseverlere: sınavda 3-4 soru doğrudan bunları soruyordu... aşağıdakilerden hangisi xyz sürecinin çıktılarından biri değildir gibi...)

Nette mevzuyla ilgili olan-bitene bir baktım. http://www.preparepm.com/ gibi sitelerden faydalı olabilecek özetlere bir göz gezdirdim.

Son tekrar modunda (ilk turda 3 kitabın paralel okunması, ikinci turda Rita ve Heldman'a hızlı gözatma) dersteki konu soruları, 100 ve 200'lük deneme sınavları ile PMP Exam Cram deki soruları çözdüm. Rita ve Heldman'in sorularini konuları okurken halletmiştim. 200 soruluk testi yaparken sınava gireceğiniz koşullara benzer şekilde test yapmanızı tavsiye ederim. Sınavdaki soruların hiçbiri bu testlerde karşılaştığım sorular kadar uzun değildi. Gerçek testinde, deneme sınavlarının sonuçları da %70 civarlarıydı...

Sınav günü yaklaştığında (son hafta ve son akşamda da) süreç haritalarına, girdi-çıktı-araç-tekniklere bakıyordum...

Sınav için genel itibarı ile kolay diyebilirim;
İşin stres faktörü, sınavın 555 USD olması :) ve 4 saat sürmesi ...
PMI metodolojisine göre düşünüp, PMBOK buna ne der? i bulmaya çalışıyorsunuz sınavda...
Karizma yapıp, bu budur şeklinde benim gibi diretmeyin, realite ile sınav ortamı birbirinden farklı. İş hayatınızda kesinlikle öyle olmayan durumlar, sınav için kabul edilebilir olabiliyor. (özellikle procurement'ta seller tarafında çalışan arkadaşların dikkat etmesinde fayda var + kalite ile ilgili süreçlerde de 3 process grubunun girdi ve çıktıları ile araç-gereçlerinin karıştırılmamasında fayda var...)

Sınav kayıt ve sınav anına ilişkin detaylar;
PMI sitesinden üye olup, form dolduruyorsunuz (girdiğiniz tüm bilgilerin doğru ve ispatlanabilir olmasına dikkat edin, etik olmayan adamın PMP dünyasında yeri yok demiş PMI :) Ispat edemediginiz bilgiyi audite denk geldiğiniz (ki random olarak seçiliyor, bana denk gelmez demeyin :)) ve kanıtlayamadığınız takdirde bye bye happiness :() ve Prometric sitesine yönlendiriliyorsunuz.

Sınava İstanbul'da girecek arkadaşlar Bil-Merk'te girmek durumundalar. (burhan altıntopun semtinde) Sınav ücretini kredi kartınızdan ödüyorsunuz. Sınava Bil-Merk için (bu satırlar yazıldığı zaman) sadece salı ve perşembe günleri girebiliyorsunuz. Sınav ortamında yaklaşık olarak 15 adet istemci makinadan birine (salonlardan birinde) oturuyorsunuz. Daha çok Toefl testleri alan kişilerle aynı ortamda olmanız kuvvetle muhtemel olması nedeni ile klavye gürültüsüne şimdiden hazırlıklı olmanızı öneririm. (her ne kadar gürültü tıkaçları olsa da alışık olmayan insanlar için dikkat dağıtıcı olabilir) Ayrıca sınav ortamında su vb ihtiyaçlarınız için kantin vb bir fasilite bulunmadığı için tedarikli gitmenizde fayda var. Sınav ortamında görevli personel (çok fazla etkileşiminiz olmasa da) güleryüzlü ve yardımsever.

Tüm arkadaşlara şimdiden başarılar...
ilker ARABACI, PMP, MBA
MCDBA, MCT, MCSE+I, MCSE:Security, Network+

İçeriğin Korunması